فناوری

از دسترس خارج شدن پارلر

به تازگی شرکت آمازون در پی گفت و گویی با مدیران شبکه‌ی اجتماعی پارلر عنوان کرده است که تصمیم دارد فعالیت سرورهای این اپلیکیشن در AWS را به ‌حالت تعلیق دربیاورد. این خبر در همان روزی منتشر شد که اپل اپلیکیشن پارلر از فروشگاه آنلاین اپ استور حذف شد.

در طی هفته گذشته درگیری‌ها و تنش‌های زیادی در ساختمان محل برگزاری جلسات کنگره‌ی آمریکا توسط طرفداران پرزیدنت دونالد ترامپ ایجاد شده است که بسیاری از شبکه‌های اجتماعی اکانت‌های این شخص را مسدود کرده‌اند. اما اپلیکیشن پارلر همچنان به طرفداران دونالد ترامپ امکان می‌دهد به‌صورت آزادانه پست‌هایشان را منتشر کنند.

همچنین کمپانی گوگل نیز این اپلیکیشن را از پلی استور خود حذف کرده است. فرایند تعلیق سرورهای پارلر قرار است به ‌مرحله‌ی عملیاتی برسد. بدین صورت اگر پارلر نتواند در زمان مقرر سرور جدیدی پیدا کند، به طور کلی از دسترس خارج خواهد شد.

یک نفر از اعضای تیم اعتماد و ایمنی واحد خدمات تحت وب آمازون در رابطه با تعلیق پارلر می‌گوید، پارلر قوانین استفاده از AWS را نقض کرده است و این شرکت (آمازون) متقاعد نشده است که پارلر بتواند فعالیت‌هایش را اصلاح کند. پارلر تصمیم دارد از افراد داوطلب برای مدیریت فراخوان‌های ایجاد خشونت و نفرت‌پراکنی بر بستر پارلر بهره بگیرد؛ اما آمازون مطمئن نیست این کار بتواند اثربخش باشد.

در طی نامه‌ایی که آمازون به مدیران پارلر داده است، می‌گوید که، در چند هفته‌ی اخیر 98 گزارش دریافت شده که به‌وضوح از نفرت‌پراکنی و دعوت ‌به خشونت بر بستر پارلر خبر می‌دهند. بر اساس گفته‌‌ی کمپانی آمازون مشخص است که مدیران پارلر تصمیم درستی برای سازگار کردن خود با قوانین استفاده از AWS ندارد که به همین دلیل، به‌زودی سرورها را خاموش می‌کند.

مدیرعامل اپلیکیشن پارلر در بیانیه‌ای مطبوعاتی، تعلیق سرورهای این شبکه‌ی اجتماعی توسط آمازون را تأیید کرده است. وی در این رابطه می‌گوید، احتمالا پارلر به مدت یک هفته در دسترس نخواهد بود. م اکنون این اپلیکیشن در اپ استور و پلی استور نیز غیر قابل دسترس است و باید دید آینده‌ی این شبکه‌ی اجتماعی به کجا ختم می‌شود.

اپلیکیشن پارلر که خود را مدافع آزادی بیان خطاب می‌کند، از زمان آغاز انتخابات ایالات متحده به‌شدت مورد توجه قرار گرفت. مدیرعامل این برنامه می‌گوید بسیاری از شرکت‌ها در پی رقابت با این شبکه‌ی اجتماعی هستند. اینکه این ادعا حقیقت دارد یا خیر، در حال حاضر مهم نیست. اقدامات اپل و گوگل و آمازون به‌ مرحله‌ی اجرایی رسیده و پارلر قطعا با مشکل مواجه است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا