فناوری

انحصارطلبی گوگل

جدیدا دادستان‌های ۳۸ ایالت آمریکا، انحصارطلبی گوگل را در موتور جستجوی خود، متهم کرده‌اند. این دادستان‌ها با تشکیل ائتلافی، شکواییه‌ای به منظور بازطراحی موتور جست‌وجوی گوگل تنظیم کرده‌اند. حال گوگل با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود نسبت به این اتهامات واکنش نشان داده و عنوان کرده است، موتور جست‌وجو‌ی این شرکت با‌توجه‌ به بازخورد کاربرانش پیشرفت کرده و هدفش آسیب به کسب و کارهای موجود در آن نبوده است.

گوگل در رابطه با طراحی اخیر موتور جست‌وجویش شامل لینک‌های مستقیم به کسب‌وکارها و دیگر محصولات این شرکت اعلام کرد، آزمایش‌های دقیق گوگل بیانگر آن است که کاربران چنین نتایج دقیقی را از موتور جست‌وجو‌ انتظار دارند. گوگل به طراحی بینگ نیز اشاره کرد و مدعی شد مایکروسافت چنین بازخوردی را از کاربرانش کسب کرده است.

البته نکته‌ای در بیانیه‌ی اخیر واکنش گوگل به دادخواست وجود دارد؛ در وب‌سایت گوگل آمده است:

بازطراحی موتور جست‌وجوی گوگل به کیفیت نتایج جست‌وجوی کاربر آسیب می‌زند و این مورد به‌ضرر کسب‌وکارهایی مانند خُرده‌فروشی، رستوران‌ها، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها می‌باشد. نمایش چنین کسب‌وکارهایی در فهرست نتایج موتور جست‌وجوی گوگل به کشف آن‌ها و ارتباط مستقیم با مشتریان کمک می‌کند.

درادامه، گوگل مدعی اثبات شواهد و اطلاعات گفته‌های اخیر خود در این رابطه شد. طبق اعلام گوگل، این شرکت ماهانه بیش از 4 میلیارد ارتباط مستقیم با کسب‌وکارها برقرار می‌کند و از زمان آنلاین‌شدن موتور جست‌وجوی آن، هر سال به میزان ترافیک ارسالی به وب‌سایت‌های غیرگوگل افزوده شده است. همچنین، قبلا 10 لینک در صفحه‌ی نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شد که در حال حاضر 26 لینک خارجی در موبایل نشان داده می‌شود.

در بیانیه‌ی اخیر این غول موتور جست‌وجو آمده:

از اهمیت نظارت دقیق بر شرکت‌های بزرگ آگاه می‌باشیم و خود را برای پاسخ به پرسش‌ها و رفع چنین مسائلی آماده کرده‌ایم؛ اما شکایت اخیر به‌دنبال بازطراحی موتور جست‌وجو به روش‌هایی است که اطلاعات مفید را از آمریکا‌یی‌ها سلب می‌کند و به توانایی ارتباط مستقیم کسب‌وکارها با مشتریان آسیب می‌زند.

این شکواییه‌ هفته‌ی گذشته علیه گوگل تنظیم شد و از ابتدای سال جاری میلادی، این سومین‌باری می‌باشد که پرونده‌ی نقض قوانین ضدانحصاری علیه این شرکت ثبت می‌شود. دادستان کل تگزاس و وزارت دادگستری نیز گوگل را به رفتارهای انحصارطلبانه متهم کرده‌اند و این شرکت درگیر پرونده‌های قضایی جداگانه‌ی آن‌ها است.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا