فناوری

قطع مکرر برق اپراتورها

در طی یک هفته گذشته، قطع برق باعث عدم دسترسی به اینترنت تلفن همراه و اختلال در آنتن‌دهی شبکه‌ها شده است. با توجه به آنکه باتری اضطراری سایت‌های BTS اپراتورها تنها برای چند ساعت محدود شارژ دارد و قطع برق به‌ صورت مکرر و در فواصل زمانی کوتاه رخ داده، امکان شارژ مجدد آن‌ها فراهم نشده است. جمال هادیان، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، در طی توییتی خبر از خاموشی بیش از ۲۰۰۰ دکل مخابراتی در اثر قطع برق داد. وی بیان کرد:

قطعی برق باعث خاموشی بیش از 2 هزار دکل مخابراتی اپراتورها در سراسر کشور شده است. هر دکل تنها تا دو ساعت توان تأمین برق را دارد؛ هنگامی که خاموشی 3 ساعته شد؛ خاموشی تجهیزات اجتناب‌ناپذیر است. ضمن تعامل با وزارت نیرو و با همکاری اپراتورها، مشکل به‌زودی حل خواهد شد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره می‌گوید اپراتورهای سیار به‌دلیل قطع برق ملزم شده‌اند تا امکانات دیزل ژنراتور و باتری‌های پشتیبان برای تأمین برق آنتن‌ها و سایت‌های BTS را تقویت نمایند و در صورت نیاز، کمبود یا اختلال در باتری‌ها را رفع کنند.

مجید حقی، معاون امور ارتباطی رگولاتوری، عنوان کرده است: از وزارت نیرو و شرکت توانیر درخواست کردیم در صورت امکان، قطعی برق را به حداقل برسانند و در طول یک روز چند بار تکرار نشود. علاوه بر آن برنامه زمان‌بندی قطعی برق به‌طور شفاف اعلام گردد تا اپراتورها متناسب با آن برنامه‌ریزی‌های لازم را برای مدیریت و تأمین برق سایت‌ها و پایداری ارتباطات انجام دهند.

حقی در ادامه افزود: زمان شارژ مجدد باتری‌های پشتیبان برق پس از تخلیه شارژ، نسبتا طولانی (حدود 10 الی 15 ساعت) می‌باشد؛ همچنین، تجهیزات یکسوکننده اپراتورها باید هم برق سایت‌ها و هم شارژ باتری‌ها را تامین کنند؛ درنتیجه قطعی متناوب در بازه‌های زمانی کوتاه موجب شده تا تجهیزات پشتیبان برق سایت‌ها نیز برای رفع مشکل کافی نباشند.

همچنین شرکت مخابرات در این باره افزود که به‌دلیل مشکل نقدینگی این شرکت و عدم توانایی مالی برای نوسازی تجهیزاتی نظیر دیزل ژنراتورهای برق نمی‌تواند کیفیت ارتباطات را در روزهای قطع برق تأمین و تضمین نماید. دلیل اصلی اختلالات موجود حوزه ارتباطی طی روزهای گذشته، قطع برق متوالی و روزانه در مناطق مختلف کشور است.

مجید سلطانی در ادامه گفت، به‌منظور حل این مشکل لازم است تعرفه‌های مخابراتی اصلاح گردد و حاکمیت حمایت بیشتری را به توسعه و بهینه‌سازی تجهیزات مخابراتی اختصاص داده شود.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا