فناوری

محدودیت‌های توییتر برای جلوگیری از پخش اطلاعات غلط

پیش از ظهور شبکه‌های احتماعی کسی تصور نمی‌کرد بتوان با نوشتن جملات دارای کمتر از 280 کاراکتر، تاثیر زیادی بر روی افکار عمومی گذاشت و احساسات افراد زیادی را بر انگیخت.

با این‌حال هنگامی که توییتر در سال 2006 وارد میدان شد، جهان به‌تدریج متوجه این قضیه شد که حتی چند جمله‌ی کوتاه وقتی در پلتفرمی با ۳۵۰ میلیون کاربر فعال در ماه نوشته می‌شود، شاید نتواند باعث تغییر دنیا شود؛ اما بدون شک باعث به‌راه‌افتادن جریان‌های خبری سیاسی و اجتماعی مهم و بحث‌های داغی می‌شود که زندگی و عواطف بسیاری را بر می‌انگیزد.

درکنار قدرت شبکه اجتماعی توییتر در به‌دست‌گرفتن خط اتفاقات و تأثیرگذاری بر افکار عمومی، همیشه این نگرانی از انتشار و گسترش اطلاعات نادرست یا غیردقیق یا پرخطر وجود داشت و این سرویس همواره در تلاش است تا حد ممکن از رسیدن این نگرانی به حد بحرانی ممانعت کند.

از جمله قابلیت‌های جدید توییتر که برای این منظور ایجاد کرده است، پیام هشداری می‌باشد که هنگام ری‌توییت متنی با برچسب اطلاعات گمراه‌کننده به کاربر نشان می‌دهد. این قابلیت از زمان آغاز انتخابات 2020 آمریکا اجرا شد. حالا توییتر اعلام کرده که تصمیم دارد این سیستم هشدار را حتی برای لایک‌کردن توییت برچسب‌ خورده نیز راه اندازی کند.

البته نمایش پیام هشدار پیش از ری‌توییت کردن و یا لایک کردن توییت‌های برچسب‌دار، تنها محدودیتی نیست که توییتر اخیرا برای جلوگیری از انتشار اطلاعات گمراه‌کننده اقدام کرده است. درحال‌حاضر، هنگامی که کاربر می‌خواهد ری‌توییت را در صفحه‌ی شخصی‌اش به ‌اشتراک بگذارد، توییتر پنجره‌ای باز می‌کند تا به‌جای اشتراک‌گذاری سریع، کاربر بتواند نظر خودش را در بالای ری‌توییت نقل کند.

البته نوشتن این اجباری نست و کاربر می‌تواند با زدن دکمه‌ی Retweet در پنجره‌ی باز‌شده، توییت را همانند گذشته و به سبک ری‌توییت قدیمی بازنشر کند. یک هفته پس از انتخابات آمریکا، توییتر اعلام کرد در فاصله‌ی زمانی 27 اکتبر تا 11 نوامبر، روی 300 هزار توییت برچسب اطلاعات گمراه‌کننده زده است. از این تعداد، 456 برچسب قابلیت ری‌توییت یا لایک نداشتند و زیر پیام هشداری پنهان شده بودند که از نمایش بلافاصله‌ی آن‌ها ممانعت می‌کرد.

همچنین قبل‌تر توییتر ذکر کرده بود، پیام هشدار برای توییت‌های برچسب‌دار و نحوه‌ی جدید ری‌توییت دست‌کم تا پایان هفته‌ی انتخابات در آمریکا ادامه خواهد داشت. اما همچنان این محدودیت‌ها هنوز ادامه دارد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا