فناوری

مخالفت وردپرس با FLoC گوگل

آن طور که شواهد نشان می‌دهد، در عملی نسبتا هماهنگ، فعالان مختلف حوزه‌ی وب تصمیم گرفته‌اند مخالفت مستقیم خود را با سیاست جدید گوگل برای ایجاد پروفایل آنلاین از کاربران اعلام کنند. در همین راستا، سیستم معروف مدریت محتوا وردپرس (WordPress) در بیانیه‌ای بیان کرده است که با سیستم FLoC گوگل مخالف بوده و FLoC از طریق گروه‌بندی مردم بر اساس عادت جست‌و‌جوی آن‌ها احتمالا به استفاده‌ی بیشتر از داده‌های مردم و تبعیض در بین آن‌ها پایان می‌گردد. علاوه بر آن، سیستم جدید گوگل به‌طور غارتگرانه مشتریان ساده را هدف قرار داده و اطلاعات کاربران را بدون آگاهی خودشان به اشتراک می‌گذارد.

وردپرس در این باره عنوان کرده است، بدون اقدام این مؤسسه، بیشتر وب‌سایت‌های غیرفنی مبتنی‌بر وردپرس در آخر بدون آنکه خودشان متوجه شوند، در سیستم FLoC گوگل مشارکت کرده و گوگل کمک می‌کنند از کاربران وب، پروفایل آنلاین تهیه کند. در همین راستا این سیستم مدیریت محتوا کدی را به کد منبع خود اضافه و شرکت‌نکردن در پروژه‌ی بزرگ FLoC گوگل را اعلام کند.

همچنین وردپرس افزود، آن‌ دسته از ادمین‌های وب که به‌اندازه‌ی کافی درباره‌ی ماهیت FLoC اطلاعات دارند، می‌توانند کد را از سایت خود حذف کرده و در سیستم FLoC مشارکت کنند. این تغییر جدید وردپرس در نسخه‌ی 5.8 آن که انتشارش برای جولای 2021 برنامه‌ریزی شده است، اعمال خواهد شد.

اگر واقعا FLoC گوگل همه‌گیر شود، احتمالا وردپرس به تنهایی نمی‌تواند به‌طورمؤثر جلوی آن را بگیرد. در چنین شرایطی، اقدام مستقیم نهادهای تنظیم مقررات، تنها راهکار خواهد بود. گفته می‌شود پانزده دادستان کل در ایالات متحده در پی انجام اقداماتی در این حوزه هستند.

گوگل سعی می‌کرد FLoC را که بر‌پایه‌ی هوش مصنوعی توسعه داده شده، جایگزین کوکی‌های متفرقه کند و تبلیغات هدف‌مندتر نمایش دهد. این سیستم با استفاده از فناوری یادگیری ماشین روی تاریخچه‌ی جست‌و‌جو و برخی اطلاعات دیگر نظارت می‌کند و کاربران را براساس رفتارهایشان در گروه‌های مختلف دسته بندی می‌کند. این گروه‌ها شامل هزاران کاربر با علایق مشترک خواهند بود. سپس، شرکت‌‌های تبلیغاتی شریک گوگل می‌توانند تبلیغاتشان را به‌طورهدفمندتر برای هر گروه خاص از کاربران نمایش دهند تا تاثیر تبلیغاتشان افزایش یابد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا