شبکه‌های اجتماعیفناوری

مشکل در حریم خصوصی کاربران فیسبوک

حدودا یک ماه پیش، اطلاعات شخصی بیش از نیم میلیارد نفر از کاربران فیسبوک از جمله شماره تلفن‌های آن‌ها افشا شد؛ حال در این فاصله‌ی کوتاه پس از آن اتفاق، به‌نظر می‌رسد فیس بوک باری دیگر با بحران حریم خصوصی روبه رو شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، ابزاری توسعه داده شده است که در مقیاسی بزرگ حساب‌های کاربری فیسبوک را به ایمیلی که برای ایجاد آن‌ها استفاده شده است ارتباط می‌دهد، حتی در صورتی که کاربر آدرس ایمیل حساب فیسبوک را از دید عموم مخفی کرده باشد.

اخیرا نیز ویدئویی از یک محقق منتشر شده بود که نشان می‌داد او در حال کار کردن با ابزاری به اسم Facebook Email Search v1.0 است. این محقق مدعی شد Facebook Email Search v1.0 قادر است در هر روز حساب‌های کاربری فیسبوک را به پنج میلیون آدرس ایمیل ارتباط دهد. در ادامه این محقق بیان کرده است که در باره‌ی این موضوع با فیسبوک تماس گرفته، با این‌حال این شرکت در پاسخ گفته که نقص مورد اشاره به اندازه‌ای بزرگ و مهم نیست که فیسبوک بخواهد آن را رفع کند. در همین راستا محقق جزئیات ماجرا را رسانه‌ای کرده است.

علاوه بر آن این شخص لیستی از ۶۵ هزار آدرس ایمیل را در نرم‌افزار Facebook Email Search v1.0 قرار داد و نتیجه‌ی کار را نظاره کرد. وی در ادامه بیان کرد: همان‌طور که در بخش خروجی مشاهده می‌کنید، در حال دریافت مقدار قابل توجهی از نتایج از آن‌ها هستم. حدودا 10 دلار برای خرید 250 حساب کاربری فیسبوک خرج کردم و در عرض سه دقیقه توانستم این کار را برای ۶ هزار حساب ایمیل انجام دهم.

شرکت تحت مدیریت مارک زاکربرگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: به‌نظر می‌رسد که ما به اشتباه این گزارش شکار باگ را پیش از هدایت آن به تیم ویژه‌مان، بسته‌ایم. ما از محققی که این اطلاعات را به اشتراک گذاشته سپاس گذاریم و در حال انجام اقدامات اولیه برای رفع مشکل هستیم و در همین حین پیگیری‌های بیشتری انجام می‌دهیم تا یافته‌های این محقق را بهتر درک کنیم.

نماینده‌ی شرکت فیسبوک بیان کرده است که مهندسین این شرکت اعتقاد دارند که توانسته‌اند با غیرفعال‌سازی تکنیک نمایش‌داده‌شده در ویدئو، مشکل را رفع کنند.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا