فناوری

هیچ مخالفتی با اینترنت ماهواره‌ای وجود ندارد

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، با ارائه‌ی توضیحاتی بیان کرد که هم‌زمان با تلاش جهت کم کردن وابستگی به خارج و اینترنت‌های آن‌ها، هیچ مخالفتی برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای ندارد. وی در ادامه گفت، متاسفانه در انتشار اخبار مربوط به تشکیل کارگروه اینترنت ماهواره‌ای، بیشتر جنبه‌ی محدودسازی اینترنت مطرح شده درحالی‌که دید ما این بود که با توجه به این تحول بزرگی که در دنیا اتفاق می‌افتد، باید تمهیدات مناسبی پیش‌بینی شود. در حوزه‌ی فنی، ما در 2 بُعد در حال مطالعه هستیم. یک بعد، شبکه‌ی ثابت می‌باشد که این شبکه باید به‌مراتب سرویس‌های بهتری از منظومه‌های ماهواره ای به مردم کشورمان عرضه کند.

فیروزآبادی ادامه داد، مرکز ملی فضای مجازی در پی آن است که شاخص‌های خدماتی شبکه ثابت را افزایش دهد؛ همچنین تمهیداتی در حوزه‌ی فضایی اندیشیده شده تا بستری ایجاد شود که شرکت‌های خصوصی مقدور باشند با کمک بخش‌های دولتی به‌صورت مشارکت عمومی – خصوصی، منظومه‌ی کوچک ماهواره‌ای ملی راه‌اندازی کنند؛ از این طریق، وابستگی ۱۰۰ درصدی به کشورهای دیگر در این حوزه قطع می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود، کشور باید در ساخت و پرتاب ماهواره، وارد حوزه‌ی ساخت ماهواره‌های «کیوب ست» شود که مخصوص ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای است. وی در باره همین موضوع اعلام کرد، ایران در حال مذاکره با چین و روسیه است تا اگر امکان داشته باشد، از همکاری آن‌ها در رسیدن به این هدف استفاده شود.

ابوالحسن فیروزآبادی تأکید کرد که در کارگروه‌های متفاوت مقرراتی، ‌حقوق بین‌الملل، توسعه‌ی حوزه‌ی فضایی و توسعه‌ی شبکه‌ی ثابت و شبکه موبایل کشور در دست بررسی هستند تا عقب‌ماندگی‌ها رفع شود.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا